ÜNLÜ SOSYAL MEDYA PLATFORMUNDAN LOGO İTİRAZI

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisinin (EUIPO) İtiraz Birimi, Singapur merkezli Shantanu Pte Limited Şirketi tarafından yapılan bir logo başvurusuna karşı Instagram, LLC’nin itirazını kabul etti.

Instagram konuyla ilgili itirazında, markasının Avrupa Birliği’nde 9, 35, 38, 41, 42 ve 45. sınıflardaki mal ve hizmetlerde itibara sahip olduğunu ve itiraz edilen markanın başvurusu yapılmadan önce bu unsurla tanındığını iddia etmiştir. Markasının itibarını kanıtlamak için Instagram, önemli miktarda destekleyici belge sağlamıştır.

EUIPO İtiraz Birimi logoları incelerken her iki işaretin merkezi olarak konumlandırılmış kareye benzeyen ve içinde bir daire bulunan bir cihaz içerdiğini ve her iki işaretin de bir kameranın biçimlendirilmiş bir tasvirinden oluştuğunu tespit etmiştir. İtiraz Birimi, işaretlerin görsel ve kavramsal olarak benzer olduğunu ve itiraz edilen markanın ilgili halk arasında daha önceki markayla doğrudan bir bağlantıyı tetikleyeceğini belirlemiştir.

Bahsi edilen her iki işarette de daire beyaz çizgilerle gösterilmektedir ve bu çizgiler kalınlık ve orantı açısından da oldukça benzerdir. İlaveten, her iki işaret de renkli bir arka plana sahiptir ve genel renkleri itibarıyla aynı algıyı yaratmaktadır. Farklılıklarına rağmen her iki işaret, benzer renk ilerlemelerine sahiptir. İtiraz edilen işaretin renk ilerlemesi turuncu/kırmızı tonlardan oluşmaktadır. Instagram logosunda renk ilerlemesi süreklidir ve arka planın yaklaşık yarısı daha koyu kırmızı, pembe ve mor tonlardan oluşmaktadır.

Ayrıca itiraz edilen markanın, işaretin hatırlanmasının daha kolay olacağı ve ilgili tüketiciler tarafından daha kolay tanınacağı için önceki markanın ayırt edici karakterinden veya itibarından haksız bir şekilde faydalandığı da tespit edilmiştir. Ek olarak marka, Instagram markasının çekici güçlerinden veya ayırt edici özelliklerinden yararlanacaktır.  Bu nedenle itiraz edilen markanın, önceki markanın ayırt edici özelliğinden veya itibarından haksız bir şekilde faydalanmasının muhtemel olduğu sonucuna varılmıştır.

Yukarıdakilerin tümü göz önüne alındığında İtiraz Birimi, itiraz edilen tüm mal ve hizmetler için markayı reddetmiştir.

Instagram’ın, markasının itibar iddiasını hafife almadığını ancak EUIPO’ya önemli miktarda kanıt sunma zahmetine girdiğini belirtmekte de fayda vardır.