Alan adı, bir web sitesinin internet ortamındaki adresidir. Firmalar, marka isimlerini tescil edebildiği gibi bu isme sahip alan adını da alarak markasının internet ortamındaki kullanım hakkına sahip olur. Bir alan adına almak, web sitesi aldığınız ya da bu isim için marka tesciline sahip olduğunuz anlamına gelmez. Alan adı, marka tescili, web tasarım ve hosting hizmetleri birbirinden farklı olup en kapsamlı koruma için her bir unsur için gerekli işlemler tamamlanmalıdır. Grup Ofis Marka Patent olarak sadece marka isminizi değil, marka isminizle ilişkili diğer tüm hakları korumak için özen gösteriyoruz. Marka tescil işlemlerinin yanında alan adı işlemlerini takip ederek çok yönlü bir koruma hizmeti sunuyoruz.

SUNDUĞUMUZ ÇÖZÜMLER

  • Tüm uzantılarda alan adı sorgulama
  • Alan adı tahsis, kayıt ve itiraz işlemleri
  • Sosyal medya itirazları

Sıkça Sorulan Sorular

Alan adı, bir web sitesinin internet üzerindeki adresi olup kullanıcıların web sitenize erişmek için kullandıkları tanımlayıcı isimdir. Alan adı sayesinde kullanıcılar, alan adının tanımlı olduğu web adresine erişebilir. Özellikle dijital varlıkların son derece önem kazandığı günümüzde bir alan adına sahip olmak, birçok girişimci, içerik üretici, marka sahibi için önemli hale gelmiştir.

Grup Ofis Marka Patent, tescilli markaların dijital dünyadaki varlığını da koruyabilmek için alan adı hizmetleri sunmakta. Mevcut alan adlarınızla ilgili süreçler ve alan adı tescili hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. 

Adınıza tescil edilmiş bir marka, üçüncü kişiler tarafından bir alan adında kullanılabilir. Bunu önlemenin ilk adımı, markalarınızla ilişkili alan adlarını almaktır. Fakat internet ortamında var olmayı sağlayan çok sayıda alan adı uzantısı olduğundan ve tüm bu uzantılar satın alınamayacağından kesin ve garanti bir önlem almak da mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda alan adı itirazları yapılabilmekte ve bir markayı haksız şekilde kullanan alan adlarına karşı işlem yapılabilmektedir. Alan adları ile ilgili süreçler için bize ulaşabilirsiniz.

Tıpkı alan adlarında olduğu gibi sosyal medyada da benzer markaların ve benzer kullanıcıların olması mümkündür. Tarafınıza ait tescilli bir marka, Instagram gibi sosyal medya platformlarında kullanılıyor olabilir. Bu durum, markanızın imajının zedelenmesine, tüketicilerinizin ilgili sayfayı size ait sanmasına sebep olabilir; yani karıştırılma ihtimali barındırır. Markanızın sosyal medyada haksız şekilde kullanılması durumunda itiraz dosyalamak mümkündür. Instagram marka itirazları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.