ULUSLARARASI ONLINE YARIŞMA “INVENTIONS VS CORONA” (BULUŞLAR KORONA’YA KARŞI) BAŞLIYOR…

Uluslararası Online Yarışma “Inventions VS Corona” Başlıyor,

Koronavirüsle Mücadele Eden Buluşlar Ödüllendiriliyor

Koronavirüs salgınını etkisiz hale getirmeye yönelik çabaları ve buluşları desteklemek amacıyla, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) tarafından “çözümün bir parçası olun” sloganıyla “Inventions VS Corona” adı altında bir yarışma başlatıldı. 175 ülkede yayında olan yarışma tüm dünyadan mucitlerin ve buluşçuların katılımına açık olacak ve online düzenlenecek.

Anadolu Buluşlar ve Buluşçular Birliği (ABDER) tarafından yürütücülüğü gerçekleştirilen online yarışmaya koronavirüs salgınına çözüm üreten buluşlar katılabilecek. Başvuruların ücretsiz olacağı yarışmaya son katılım tarihi ise 15 Haziran 2020.

Amaç Mucitleri ve Buluşlarını Desteklemek

2019’un son aylarından itibaren tüm dünyayı kuşatan koronavirüs salgınını etkisiz hale getirmek amacıyla toplumun her kesimi kendi alanında mücadele gösteriyor. Bu mücadelenin en önemli kısmını da sağlık ve mühendislik alanındaki çalışmalar, teknolojik ve tıbbi buluşlar ve uzmanların yaptığı araştırmalar oluşturuyor. Henüz koronavirüse karşı bir aşı geliştirilemese de tüm bu alanlardaki çabalar salgınla mücadelede önemli bir rol oynuyor.

İşte tüm dünyadaki bu çabaların desteklenmesi amacıyla düzenlenen “Inventions VS Corona” yarışması ile tüm dünyadan pek çok bilim insanı, araştırmacı, uzman ve girişimci buluşlarını daha fazla kişiye ulaştırma şansını yakalarken, projelerine de maddi destek sağlayabilecek.

Mucitler, buluşçular, girişimciler, araştırmacılar, yenilikçiler… Kısacası, bu yarışmayla söyleyecek yeni bir sözü olan ve fark yaratacak bir buluş geliştiren herkes hem onurlandırılacak hem de daha fazla teşvik edilecek.

Koordinasyonu Türkiye Sağlayacak

Tüm dünyadan adayların katılımına açık olan ve 175 ülkede yayında olan yarışmanın koordinasyonunu Türkiye sağlayacak. Yürütücülüğünü ise Anadolu Buluşlar ve Buluşçular Birliği (ABDER) gerçekleştirecek. Katılımın tüm aşamalarının ücretsiz olduğu yarışmaya yoğun bir talep olması bekleniyor.

Ödül Kazananlara Hangi Destekler Verilecek?

Yarışmada dereceye giren adaylar çeşitli sertifikalar ve ödüller ile onurlandırılacak. Mucitler bu yarışma sırasında koronavirüs ile ilgili destek ve fonlardan faydalanma imkânına sahip olabilecek. Yarışmayı hayata geçiren Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), Birleşmiş Milletler nezdinde mucitleri, yenilikçileri ve araştırmacıları destekleme konusunda resmi olarak özel danışmanlık verebilen uluslararası bir kuruluş, dolayısıyla tüm projeler IFIA’nın dünya çapındaki ağı sayesinde küresel pazara da ulaşabilecektir.

Yarışmaya Katılım Nasıl Olacak?

Buluşlarıyla yarışmaya katılmak isteyen mucitler ve girişimciler www.istanbul-inventions.org adresinden başvurularını online olarak gerçekleştirebilecekler. Aynı zamanda yarışma aşağıdaki sosyal medya hesaplarından da takip edilebilecek.

Instagram: @inventionsvscorona

Twitter: @InventionsVs

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

15 Mayıs 2020 tarihinde başlayan başvurular 15 Haziran tarihine kadar devam edecek. Yarışma sonuçları uluslararası jüri kurulunun değerlendirmeleri sonucunda 1 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.