TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ MARKALARI

Her sene açıklanan ‘’Top 100 Turkey Brands’’ 2021 sonuçları açıklandı. İlk sırayı THY’nin aldığı listede bulunan ilk 10’da ise Grup Ofis Marka Patent müvekkilleri de var!

Bu sene on beşincisi açıklanan Türkiye’nin En Değerli Markaları Araştırması’na göre ilk sırayı 1,61 milyar dolar marka değeri ile TÜRK HAVA YOLLARI alıyor. Listede ikinciliği 1,59 milyar dolar değere sahip bir marka olan Arçelik’te. Arçelik, daha önce 8. sıradan 5. sıraya yükselmişti. Listenin üçüncülüğünü ise 1,19 milyar dolar marka değeri ile İş Bankası üsteleniyor!

İlk 10 listesindeki diğer markalar ise şöyle:

1) Türk Hava Yolları
2) Arçelik
3) İş Bankası
4) Garanti BBVA
5) Turkcell
6) Ziraat Bankası
7) Akbank
8) Yapı Kredi
9) Türk Telekom
10) Ford Otosan

Yeni İsimler Eklendi

Her ne kadar geçirdiğimiz bir senelik süreçte pandemi, markalar üzerindeki olumsuz etkisini gösterse de listede yükselişe geçen markaların yanı sıra yeni markaların eklenmesi de mutluluk verici. Geçen seneden farklı olarak bu sene listede 7 yeni marka yer alıyor. Top 100 listesine bu sene giren markalar arasında TUSAŞ, OTOKOÇ, NETLOG, ANADOLU HAYAT, ARZUM, RAY SİGORTA ve KAREL gibi isimleri görüyoruz.

Top 100 Araştıması’nı yapan Brand Finance’ın Türkiye Direktörü Muharrem İlgüner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

’Türkiye’nin 100 en değerli markasının toplam değeri 15 yıldır 20-30 milyar dolar bandında bir seyir izlemektedir. Türk şirketlerinin iç pazar ısrarı ve küresel markalaşma isteksizliği sonucu bir değer kısırlığı yaşanmaktadır. Marka gelirlerinin çoğu Türk lirası ile olmakta, küresel geçerli para birimlerinin oranı düşük kalmaktadır. Türk lirasında olası negatif ayrışma marka değerlerini olumsuz etkilemektedir. Yapılan ihracatın değeri düşük kaldığı için toplam ihracat tutarı, toplam üretim için yapılan ham madde, ara malı ve yatırım malı ithalatının sürekli altında kalmaktadır. Ülkenin refah ve itibarını yakından ilgilendiren ‘markalaşma’nın bir memleket meselesi olarak kabul edilip, iş dünyasının önde gelen kuruluşlarının gündeminde ilk sırayı işgal etmesi gerekmektedir.’’

Grup Ofis Marka Patent olarak müvekkillerimizi ve diğer tüm markaları tebrik ediyoruz. Bize göre Türkiye’nin tüm markaları özel ve değerli!