TÜRK GİRİŞİMCİLER DE KORONA İLE MÜCADELE EDİYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgınıyla mücadelede dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve girişimciler yoğun çaba harcıyor. Bu mücadelenin en önemli kısımlarından biri de virüsün erken saptanabilmesine yardımcı olacak yöntemlerin geliştirilmesi. Bu yöntemlerin başında testler geliyor. Testler şu an itibariyle hastaneler ve sağlık kuruluşlarında yapılıyor. 

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde faaliyet gösteren Carbon Health firmasının CEO’su Türk girişimci Eren Bali de testleri evde yapabilmeye olanak veren bir test kiti üzerinde çalışıyor. Tükürük örneği ile evde basit bir şekilde yapılabilen bu test için öncelikle internet üzerinden bazı sorulara cevap verilmesi gerekiyor, ardından yapay zekâ yardımı ile risk grubu belirleniyor. Amaç, kitin herkese değil öncelikli olarak hasta olma ihtimali olanlara verilmesini sağlamak. Carbon Health şirketi gerekli izinleri aldıktan sonra kiti satışa çıkarmayı planlıyor.

Amerika’da yaşayan Türk çift Serhat Pala ve Zeynep Ilgaz Pala ise ürettikleri test kitlerini hastaneler ve sağlık kuruluşları için satışa başladı bile. Yapı olarak hamilelik testlerine benzeyen ve bir damla kanla 3-10 dakika arasında yeni tip Korona virüs testi yapabilen kiti doktorlar ve hemşireler uygulayabiliyor. Pala çifti, bu testleri laboratuvar testlerinin yerine geçmesi için değil birçok insanın kısa sürede virüs taşıyıp taşımadığını anlamak için geliştirdiklerinin altını çizerken; %98 oranında doğruluk payı olan test için Çin’in Wuhan eyaletindeki hastaneler ve üniversitelerle iş birliği yaptıklarını ve onların hastalarını kullandıklarını söylüyorlar.