METE GAZOZ’UN İSİM HAKKI MÜCADELESİ

Yine bir tanınmış ismin marka olarak başkaları tarafından kullanılması durumuyla karşı karşıyayız… Marka mücadelesinin odağında bu kez başarılı Olimpik Okçu Mete Gazoz var. İşte “Gazoz” isminin marka hakkı savaşı…

Olimpiyat şampiyonluğuyla hepimizi gururlandıran sporcumuzun soy ismi oldukça ilgi çekici. Hele ki ortada başarısıyla bu kadar popüler olmuş bir isim varken kelimenin marka olarak tescil başvurusuna konu olması hiç de şaşırtıcı değil. Hem de “gazoz” ürününün bulunduğu 32. sınıftan…

Buradaki marka mücadelesi, Mete Gazoz’un annesi Meral Gazoz’un oğlu için marka tescil başvuru yapmak istemesiyle başladı. Aslında 2016 yılında Meral Gazoz adına “ateşli/yaylı silahları ve kılıflarını, reklamcılık ve pazarlama hizmetlerini” barındıran sınıflardan “Mete Gazoz” ismi için yapılmış ve hatta tescile bağlanmış bir marka başvurusu mevcut. Fakat aradan geçen yıllar ve Mete Gazoz’un başarısıyla gündem olmasının ardından Gazoz ailesi, bu ismi farklı sınıflarda da korumaya karar verdi. Anne Meral Gazoz 2021 yılında, 2016 yılında yaptığı başvuruyu ürün ve hizmet kapsamında genişleterek 12 sınıflı yeni bir başvuru yaptı. Bu yeni başvuru kısmi yayım kararıyla yayımlandı.

Gazoz ismini markalaştırma fikri üçüncü kişilerin de ilgisini çekmiş olacak ki Gazoz ailesi harekete geçmeden sadece 5 gün önce aynı marka için içerisinde “gazoz”ların da bulunduğu içecek sınıfından bir başkası adına başvuru yapıldığı görüldü. Bu başvurunun, Meral Gazoz tarafından yapılan yeni başvuruya kısmi yayım kararı gelmesini etkilediği düşünülüyor. Yaşanan olayın ardından Meral Gazoz, kendileriyle ilişkisi olmayan bu marka başvurusuna müdahale etmek için harekete geçtiklerini ve marka haklarını koruyacaklarını belirtti.

2016 yılında Meral Gazoz tarafından yapılan bir marka başvurusunun varlığı, ailenin öngörüsünü gösterir nitelikte. Fakat tescili için başvuru yapılan sınıfların ve zamanlamanın önemi, burada bir kez daha ortaya çıkıyor. Marka tescil başvurularında mevcut durumu değerlendirmekle birlikte geleceği de analiz etmek ve her ihtimali düşünerek sınıflandırma adımını gerçekleştirmek son derece kritik. Aksi takdirde asıl hak sahipleri bu gibi kötü niyetli başvurularla karşılaşabiliyor ve kendine ait bir hak için mücadele etmek durumunda kalıyor.

Kaynak: GOssIP Dergi