“DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ” BU YIL DAHA DA ANLAMLI

2020 TEMASI “YEŞİL BİR GELECEK İÇİN İNOVASYON”

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) kurulduğu gün olan 26 Nisan, her yıl Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak kutlanmakta. Bu özel günün amacı ise fikri mülkiyet alanındaki farkındalığı artırmak, bu alandaki hakların korunmasının önemini vurgulamak ve yaratıcılığı desteklemek. Çeşitli organizasyonlarla, sektörden pek çok kişi kurum ve kuruluşun her yıl birlikte kutladığı Dünya Fikri Mülkiyet günü bu sene salgın sebebiyle sadece online etkinliklerle kutlanacak.

Dünya Fikri Mülkiyet Gününün 2020 teması ise “Yeşil Bir Gelecek İçin İnovasyon” olarak açıklandı. Seçilen bu temanın önemini koronavirüs salgınını yaşadığımız şu günlerde daha da iyi anlamalı ve görmeliyiz, öyle ki; İstanbul Boğazı’nda özgürce yüzen yunuslara, Venedik’te berraklaşan sulara, ciğerlerimizin bayram ettiği daha temiz bir havaya insanların evlerinden çıkmadığı günlerde tanık olduk. Yaşadığımız ve bir parçası olduğumuz doğaya ve yaşayan diğer canlılara ne kadar saygılıyız? Doğanın değerinin farkında mıyız? Bu gibi soruları sormanın ve cevaplarını dürüstçe vermenin tam zamanı.

İngiliz doğa bilimci David Attenborough’un belirttiği gibi “Bizler cins olarak uzman problem çözücüleriz” Yeşil bir gelecek yaratabiliriz, bu geleceğe ulaşmada etkili yollar bulmak için kolektif bilgeliğe, yaratıcılığa ve beceriye sahibiz. Bugün yapacağımız tercihler geleceğimizi şekillendirecektir.

“Yeşil Bir Gelecek İçin İnovasyon” temasından alınacak ilhamla; yeni buluşların ve icatların ortaya çıkacağı, yaratıcılığın destekleneceği yepyeni bir bugün ve gelecek dileğiyle 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü kutlu olsun.