BİR EFSANE İSİM DEĞİŞTİRDİ: ETİ NEGRO ARTIK ETİ NERO

Kimi zaman dönemin trendlerini yakalamak kimi zaman da kurumsal kimliği yenilemek için markaların logo değişiklerine şahit oluyoruz. Bu sefer değişikliğiyle gündem olan ise bir bisküvi markası. ETİ, Negro markasını ‘’ayrımcı’’ bir anlam ifade ettiği için değiştirme kararı aldı.

ETİ, kurulduğu günden beri ürün kalemini çeşitlendirmeye devam eden ve ürünleriyle birçok yeni marka oluşturan Türkiye’nin en değerli markalarından biri. Ürettiği her atıştırmalık ayrı bir popülerliğe sahip ve yarattığı her marka zihinlerde yer ediniyor. Negro da bu ürünlerden biri. Kakaolu olması nedeniyle siyah bir bisküviye sahip olan bu ürün adını, İspanyolca siyah anlamına gelen Negro kelimesinden aldı. Fakat Negro ismi zaman içinde ayrımcı bir anlam kazandı. İnsanları ten rengine göre sınıflandırmak amacıyla kullanıldığı için ETİ, bu ismi değiştirme kararı aldı.

Markanın ‘’Nero’’ ifadesini içeren 2021/051903 ve 2021/049152 numaralı iki adet marka tescil başvurusu bulunuyor.

Ürünün yeni bir isimle piyasaya sürülmesi kararından sonra akıllara gelen bir diğer soru ise Negro isminin haklarının korunup korunmayacağı üzerine. ETİ, bu ince hareketiyle şüphesiz ki ‘’mutluluk üretme’’ misyonuna uygun ve eşitlikçi bir karar aldı. Fakat Negro ismi de yıllarca kullanıldı ve tüketici üzerinde hem tasarımıyla hem de lezzeti ve ismiyle bilinirlik kazandı. Dolayısıyla benzer tasarımda ve nitelikte bir ürünü piyasaya sürenlerde bu ismi kullanma düşüncesi oluşabilir ve piyasadan çekilen isim, kötü niyetli başvuruların odağında olabilir. Fikri sınai mülkiyet haklarının korunması konusunda her daim hassas tavra sahip ETİ, yeni ismi Nero’nun haklarını aldığı gibi eski dostu Negro’nun da haklarını bu ihtimale karşı korumaya devam edebilir.

“Bir kişinin bile kalbinin kırılmasını istemiyoruz.”

Dünyada var olan ayrımcı söylemlerin değiştirilmesi için büyük markaların attığı adımlar büyük önem taşıyor. ETİ’nin bu fikirden hareketle yaptığı ince hareketin ve ‘’Bir kişinin bile kalbinin kırılmasını istemiyoruz.’’ açıklamasının da diğer tüm markalara örnek olmasını ve insanlar üzerinde farkındalık oluşturmasını diliyoruz.