AVRUPA PATENT VEKİLLİĞİ SINAVI (EQE) 2021’de ONLINE OLACAK

Avrupa Patent Ofisi tarafından yılda bir kez düzenlenen ve binlerce adayın sınav merkezlerine akın ettiği Avrupa Patent Vekilliği sınavının pandemi nedeniyle online yapılması planlanıyor.

Avrupa Patent Ofisi (EPO, European Patent Office) Avrupa Patent vekilliği sınavını (EQE, European Qualification Examination) her yıl, sadece belirlediği sınav merkezlerinde (Berlin, Bern, Helsinki, Madrid, Münih, Paris, Roma, Stokholm, Taastrup, Lahey, Walsall) gerçekleştiriyordu. Bu sene ise pandemi dolayısıyla 2020 EQE iptal edilmek zorunda kaldı ve binlerce insan sınava giremedi. Bu da EPO’yu uzun zamandır kaçındığı bir çözüme itti. Sınavın önümüzdeki yıl dijital bir platformda yapılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor.

Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından yeni sınav platformuna ilişkin detaylar henüz açıklanmadı; ancak EPO temsilcileri tarafından bir çalışma grubu oluşturularak, sınavın güvenli ve adil bir ortamda yapılması için en uygun dijital platformu aradıkları ve önümüzdeki yıl Ocak ayına kadar kullanıma hazır hale getirecekleri duyurusu yapıldı. Belirli bir sınav merkezi olmayacağından adaylar internete bağlanabilen herhangi bir yerde sınava girebilecekler. Sınava girecek adaylar sistemi daha önceden test etme şansına da sahip olacaklar.

Adaylar her ne kadar sınav ortamı gerginliğinden kurtulmuş olsalar da endişe duyulan cevapsız sorular da bulunuyor. Daha önceleri bu sınavda açık kaynak kullanılabilirken, online olarak yapılacak sınavda kaynakların erişimine izin verilecek mi? Böylesine güç bir sınavda kopya çekme ihtimalleri nasıl ortadan kaldırılacak?

Umarız tüm sorular yakın zamanda cevaplarını bulur ve yeni dünyanın Avrupa Patent Vekilleri güvenli ve adil gerçekleşecek bir sınava tabi tutulurlar.

Avrupa Patent Vekili; Avrupa Patent Ofisi (EPO) nezdinde başvuru sahibi adına işlem yapma yetkisine sahip olan ve patent konusunda danışmanlık verip vekillik yapan kişilerdir. Avrupa Patent Vekili olabilmek için yılda bir kez yapılan EQE’yi geçmek gerekir.

Avrupa Patent Vekilliği Sınavı (EQE); adayın Avrupa Patent Ofisi (EPO) nezdinde başvuru sahiplerini temsil etmek için gerekli yetenek ve bilgiye sahip olup olmadığını belirleyen sınavdır. 1979 yılından beri şimdiye kadar 10.000’den fazla aday tarafından geçilmiş olan sınav en zorlu mesleki sınavlardan biri olarak kabul edilir. Sınav bir denetleme kurulu, sınav kurulu, sınav komitesi ve sınav sekretaryası tarafından organize edilir ve yürütülür. Sınav dokümanları üç resmi dilde (İngilizce, Fransızca ve Almanca) düzenlenir.